Уапсен поранешниот претседател на Франција

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози, утринава е уапсен и се наоѓа на распит во врска со обвинувањата дека примил милиони евра од режимот на Гадафи, во нелегалната изборна кампања од 2007 година.

Истрагата е најголемиот политички скандал во Франција на деценијата. Саркози во неколку наврати ги отфрли обвинувањата нарекувајќи ги гротескни.

Поранешен министер и близок соработник на Саркози, исто така бил испрашуван во полицијата, во врска со обвинувањата за донација од Либија.

Никола Саркози се сомничи за финансиски малверзации уште од 2012 година кога му заврши претседателскиот мандат, а со тоа беше симнат и имунитетот кој го штитеше додека беше претседател. Првичните сомнежи беа дека неговата кампања била нелегално финансирана од богатата наследничка на Лореал, Лилијен Бетанкур.

fokus.mk

Share.