Украина на удар поради „смртта“ на новинарот

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Украина се соочува со остри критики откако го инсценира наводното убиство на рускиот новинар Аркадиј Бабченко, кој беше „застрелан“ неколку пати во Киев. Властите во Киев се на тапет дека го поткопуваат кредибилитетот на новинарите. Бабченко се појави на прес-конференција со претставници на украинските безбедносни служби, кои соопштија дека инсценираната смрт била искористена за да се спречи вистинската ликвидација на новинарот, наводно организирана од Москва. Но, меѓународната организација „Репортери без граници“ оцени дека е патетично што украинските служби си играле со вистината. Со реакција се јави и ОБСЕ, од каде што порачаа дека Киев шири лажни информации.

– Тоа што новинарот се појави жив и здрав навистина е големо олеснување, но патетично е и за жалење е тоа што украинските служби си играле со вистината, без разлика на тоа кој им бил мотивот – порача Кристоф Делуар, генералниот секретар на „Репортери без граници“.

По појавувањето на Бабченко пред телевизиските камери, се огласи и руското МНР.
– Украинската безбедносна служба (СБУ) ќе продолжи со антируските провокации во врска со лажниот напад врз новинарот Аркадиј Бабченко, за да се поттикнат обвинувања против Москва. Делата, кои изгледаа имаа цел да предизвикаат пропаганден ефект, на крај се покажаа како измама во целиот свет, кој жестоко реагираше на вестите од Украина – се наведува во соопштението на руското МНР.

Share.