Утре во Виена, Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Утре во Виена ќе се одржува средбата на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција со посредникот на Обединетите нации за разликата на името, Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас треба да ги претстават нацрт- спогодбите на двете земји, а потоа во рамките на резолуциите 817 и 845 на Обединетите нации, посредникот треба да понуди сопствен документ за надминување на разликата.

При посетата на Македонија, грчкиот министер за надворешни Коѕијас побара уставни промени, тој и натаму останува на истиот став, додека министерот Димитров изјави дека е тешко на македонскиот народ да му се објасни слеано име кое не може да се преведе на англиски јазик.

Share.