Франција ќе издвои 50 милиони евра за хуманитарни проекти во Сирија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Франција ќе додели 50 милиони евра, наменети за хуманитарни проекти за Сирија, се наведува во соопштение од Елисејската палата.

Проектите ќе бидат финансирани со посредство на дваесетина невладини организации кои работат во Сирија. Одлуката е донесена по синоќешната средба на претседателот Емануел Макрон со претставници на тие организации.

Невладините организации ќе треба да достават конкретни проекти, посебно за Идлиб, каде според податоците на ОН има 1,2 милиони раселени лица од конфликтот, постоа во Гута и во зоните неодамна ослободени од контролата на „Исламска држава“.

Share.