Ципрас за Етнос: Македонската нација никогаш не постоела

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Грчките медиуми ја пренесуваат најавата за интервјуто на премиерот Алексис Ципрас за неделното издание на „Етнос“, во кое тој зборува за преговорите со Скопје и „го опишува името што грчката влада е спремна да го прифати“ и констатира: „Македонската нација никогаш не постоела“.

Грчкиот премиер во интервјуто зборува за преговорите за името, за тригодишната влада на СИРИЗА, за долгот и за можните кредитни линии, за реформите…

Интервјуто ќе се објави утре, за кога во Грција се закажани и големи протести против каков било компромис за името во кој би се содржел зборот Македонија.

www.mkd.mk

Share.