Цукерберг се извини поради скандалот со податоците

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Извршениот директор на Фејсбук Марк Цукерберг призна дека неговата компанија била пребавна во реагирањето на руското мешање во американските избори и се извини за скандалот со приватните податоци на корисниците кои биле собирани без нивна согласност. „Го основав Фејбук, управувам со него и јас сум одговорен за она што се случува“, наведе тој во изјавата што ја прочита пред Комитетот за енергетика и трговија на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес. Закерберг денеска ќе сведочи пред надзорниот комитет на Сенатот.

 

Share.