Чекинато го совлада Ѓоковиќ и оди во полуфинале

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Марко Чекинато попладнево го совлада Новак Ѓоковиќ и се пласираше во четвртфиналето на „Ролан Гарос“, со резултат 6-3, 7-6, 1-6, 7-6 по сетови, по голема борба.

Чекинато пред годинешниот настап на „Ролан Гарос“ немаше ниту една победа на грен-слем турнирите. Победата над Ѓоковиќ е негова петта победа по ред.

Ова е најголем успех за Чекинато во кариерата, а противник во полуфиналето ќе му биде Доминик Тим.

Share.