Јункер утре во Македонија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Јункер, Хан и Могерини утре ќе пристигнат во Скопје.

Првиот човек на Европската Комисија, Жан Клод Јункер токму од Македнонија ќе ја стартува балканската турнеја а друштво ќе му прават и еврокомесарот Јоханес Хан и високата преставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини.

Јункер, Хан и Могерини официјално ќе имаат средби со шефот на државата Иванов, и претседателот на Владата Заев.

Засилена дипломатска офанизва ја чека Македонија, ако го земеме предвид фактот дека во неделата во Скопје ќе дојде и европската тројка.

Кукан, Флекенштајн и Вајгл доаѓаат во земјава поради процесот Жан Моне и според најавите тие во понеделник треба да се сретнат со лидерите на партиите.

 

Share.