Ќе ја спречиме употреба на терминот Македонија во името на Скопје

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ние на кој било начин ќе ја спречиме употреба на терминот Македонија во името на Скопје, ова е јасно, вели лидерот на Независни Грци, партијата коалиционен партнер во грчката влада и министер за одбрана на Грција, Панос Каменос.

Во интервју за утринска емисија на грчката телевизија „Антена“, тој не само што ги повтори неговите позиции против сложено име, туку два пати порача дека тие како партија ќе се обидат на кој било начин, да блокираат терминот Македонија да биде вклучен во името на нашата земја.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Каменос рече дека за евентуалниот договор да стигне до грчкиот парламент, потребно е да се исполни грчкото барање за уставни промени.

– За да има промена на Уставот ќе треба да се одржат избори во Скопје. Ајде да речеме дека ќе се одржат избори и да речеме дека има пресврт и прифатат уставни промени, што денес не прифаќаат. Само тогаш, со одлука на грчката влада, ќе дојде овој договор во парламентот и ќе треба да решиме што ќе правиме. Ние пред сѐ нема да предложиме таквото решение да дојде во парламентот. Второ, и да предложат другите и Нова демократија и тогаш нема да гласаме. И ако треба и на друг начин да го блокираме процесот, ќе го сториме тоа, рече Каменос.

Share.