Џакарта: 80.000 демонстранти против одлуката на Трамп

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Илјадници луѓе денеска одржаа протест во главниот град на Индонезија поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како престолнина на Израел.

Учесниците на протестот, поточно околу 80.000 муслимани марширале од главната џамија во Џакарта до плоштадот, и се смета дека оваа е досега најголем протест откако Трамп ја објави неговата одлука.

https://makfax.com.mk

Share.