10.000 евра за информација за напаѓачите на Парламентот

0
373

Косовската полиција нуди награда од 10.000 евра за полезна информација поврзана со лицата кои го извршија нападот врз зградата на Парламентот на Косово, јави дописникот на МИА.

– Во четвртокот во 23:05 часот, косовското Собрание со експпозивна направа беше гаѓано од далечина, а полицијата до доцна синоќа не успеа да ги пронајде сторителите, објави елекронското издание на весникот „Експрес“.

Според полицијата, пронајдено е средство за испукување на граната со кое се верува дека е извршен нападот. Исто така, во близина е пронајден запален мотоцикл, со кој се верува дека напаѓачите пристигнале и избегале од местото на настанот.