10 исчезнати и 400.000 евакуирани во Јапонија

0
505
People inside houses wait to be rescued as the houses are submerged in water flooded from a river in Joso, Ibaraki prefecture, northeast of Tokyo Thursday, Sept. 10, 2015. Heavy rain is pummeling Japan for a second straight day, overflowing rivers and causing landslides and localized flooding in the eastern part of the country. (Kyodo News via AP) JAPAN OUT, MANDATORY CREDIT

Најмалку десет лица, меѓу кои и едно дете, се водат како исчезнати, а 400.000 се принудени да ги напуштат своите домови од поројните дождови што го зафатија југозападниот дел на Јапонија.

Локалните медиуми јавија дека, поради дводневните дождови многу реки се излеале од своите корита.

Најтешко погодени се префектурите Фукуока и Оита.

Речиси 7.500 спасувачи работат на терен.