100 лица се убиени во опсадата на филипинскиот град Марави

0
478

Околу 100 лица се убиени во борбите за јужниот филипински град Марави, кој е под опсада на бунтовниците. Меѓу убените има 19 цивили, соопшти денеска полициата и воени извори, јави ДПА.

Меѓу борците, кои го држат под опсада градот, кој се наоѓа на 800 километри од Манила, загинаа 61 лице, изјави портпаролот на армијата Џо Ар Ерера.

Во судирите во регионот, пти започнаа во вторникот, загинале и 13 војници и четворица полицајци. Меѓу 19-те убиени цивили има осум мажи, за кои се смета дека се убиени вчера изутрината, а нивите тела се фрлени во јама крај патот на само 200 метри од воено контролниот пункт, нагласи полицијата.