13 убиени при бунт во затвор во Таџикистан

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Таџикистанските безбедносни сили убиле најмалку 13 затворници за време на бунт кој избувнал синоќа во затвор во градот Хоџант.

Ова го соопштиле три извори од владините безбедносни сили.

Локалните власти за медиумите потврдиле дека имало бунт, но не откриле повеќе информации.

Share.