200 загинати во поплавите во Индија

0
380

Повеќе од 200 лица загинаа во западната сојузна држава Гуџарат, како последица на катастрофалните поплави што го зафатија овој дел од Индија, соопшти денеска владата во Њу Делхи.

Бројот на жртвите двојно се зголеми во последните два дена, откако спасувачките екипи открија повеќе од 100 удавени човечки тела, по повлекувањето на каливата вода.

Во владиното соопштение се вели дека над 450 илјади лица биле погодени со надојдените води и поплавите во сојузната држава Гуџарат.
Годинешнава сезона на монсуните, кога во земјата врнат обилни дождови, предизвикувајќи нагло нараснување на нивото на реките, чии брегови не се никаде регулирани, предизвика штети во 20 индиски сојузни држави.