25 илјади полицајци подготвени за првомајските протести во Истанбул

0
724
Turkish riot police enter Istanbul's Taksim square, the epicentre of nearly two weeks of anti-government demos, during clashes with protestors on June 11, 2013 on a 12th day of unrest. Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said today he had "no more tolerance" for the mass anti-government demonstrations that have engulfed the country. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS (Photo credit should read ARIS MESSINIS/AFP/Getty Images)

Речиси 25.000 припадници на турските полициски сили се распоредени во Истанбул, а голем број улици во градот се затворени за движење пред утрешното одбележување на 1 Мај, што е вообичаена можност за судири меѓу демонстранти и полицијата.

Канцеларијата на градоначалникот на Истанбул соопшти денеска дека „со цел да се гарантира безбедноста на граѓаните“ за првомајскиот празник, на должност во градот ќе бидат 24.500 припадници на турските безбедносни сили.

Метро станицата на главниот плоштад Таксим ќе биде целосно затворена, а долж улиците веќе се поставени метални огради, а распоредени се и десетици полицајци во опрема за разбивање на протести.