30 убиени во бомбашки напад

0
321

Најмалку 30 лица беа убиени, а неколку десетици се ранети, во самоубиствен бомбашки напад пред главната капија на болница во југозападниот пакистански град Кета.

Експлозијата се случила веднаш откако во болницата било донесено тело на познат адвокат во кого било стрелано претходно.

Властите ова го оценија како терористички чин. Засега никој не ја превзеде одгворноста.