32 починати пациенти, најмладиот на 35 години

Во последните 24 часа се направени 2.558 тестирањe, а регистрирани се 199 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 157, Куманово и Кавадарци – по 6, Прилеп, Гостивар, Кичево и Дебар – по 4, Велес- 3, Битола, Штип, Струга, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Богданци – 1.

Регистрирани сe 556 оздравени пациенти од: Скопје – 164, Тетово – 115, Струмица – 50, Куманово – 40, Гостивар – 35, Штип – 26, Кавадарци – 20, Кичево – 15, Битола – 14, Велес – 11, Дебар – 10, Ресен и Пробиштип – по 9, Валандово – 8, Прилеп – 7, Кочани -6, Кратово – 5, Неготино и Радовиш – по 4, Свети Николе – 2, Виница и Богданци – по 1.

Пријавени се 32 починато лице: 13 починати лица од Скопје (80г, 76г, 75г, 72г, 72г, 69г, 69г, 64г, 61г, 57г, 55г, 45г, 35г), 6 починати лица од Тетово (81г, 78г, 77г, 69г, 62г, 53г), 3 починати лица од  Гостивар (83г, 74г,  68г), 2 починати лица од Велес (72г, 64г) и по едно починато лице од  Прилеп (80г), Кавадарци (72г), Охрид (77г), Струмица (77г), Струга (79г), Свети Николе (57г), Радовиш (49г) и Делчево (71г).

30 од пријавените починати лица се починати во болнички услови, двајца се починати во домашни услови.

Направени се 2.558 тестови преку: ИЈЗ-21, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово –12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-104, Авицена-149, Биотек-145, Систина-133, лабораторија Лаор-0, Синлаб-2, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа -0, Никоб лаб-492, ВФВ Медикал-49, Ели Медика-44, Ројал Медика –0,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.373.

Досега во земјата се направени вкупно 1.190.914 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.243, бројката на оздравени пациенти е 159.365, на починати е 6.097, а бројот на активни случаи изнесува 14.781

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 77812, Активни 6202

Куманово 10464, Активни 893

Прилеп 8728, Активни 279

Тетово 10533, Активни 1786

Битола 6778, Активни 271

Велес 5844, Активни 245

Гостивар 7769, Активни 992

Кавадарци 5542, Активни 195

Охрид 5620, Активни 536

Штип 5352, Активни 212

Струмица 5328, Активни 639

Струга 3661, Активни 612

Кочани 3030, Активни 113

Кичево 3705, Активни 573

Гевгелија 2310, Активни 79

Неготино 2261, Активни 54

Свети Николе 1734, Активни 136

Ресен 1422, Активни 108

Крива Паланка 1294, Активни 50

Радовиш 1373, Активни 114

Берово 1148, Активни 47

Делчево 1068, Активни 72

Дебар 1404, Активни 247

Виница 964, Активни 37

Пробиштип 850, Активни 41

Валандово 748, Активни 26

Богданци 537, Активни 41

Крушево 516, Активни 21

Демир Хисар 414, Активни 10

Демир Капија 401, Активни 1

Кратово 477, Активни 59

Македонски Брод 442, Активни 56

Пехчево 297, Активни 6

Македонска Каменица 280, Активни 25

Дојран 137, Активни 3

 

 

 

 

Сподели