60 луѓе загинаа во самоубиствен напад во Ирак

0
482

Најмалку 60 луѓе загинаа, а 70 се повредени во денешната експлозија на автомобил-бомба на контролен пункт во близина на градот Хила, јужно од Багдад, соопштија ирачките безбедносни сили.

Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава.

Меѓу загинатите има голем број цивили.