722 нови случаи, од нив 18 во Битола, 16 во Прилеп

Во последните 24 часа се направени 5.865 тестирањe, а регистрирани се 722 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 302,Тетово – 51, Куманово – 46, Струмица – 42,Гостивар – 39, Охрид – 24, Велес ,Кичево и Штип – по 21, Кавадарци – 19, Битола ,Свети Николе и Струга – по 18, Прилеп – 16, Кочани – 13, Дебар – 7, Делчево и Радовиш – по 6, Гевгелија , Крива Паланка и Неготино – по 4, Берово, Македонска Каменица ,Пробиштип и Ресен – по 3, Богданци,Валандово и Виница – по 2, Демир Хисар, Дојран, Кратово и Македонски Брод – по 1 .
Регистрирани сe 574 оздравени пациенти од: Скопје – 169, Тетово – 105, Гостивар – 87, Струмица – 36, Куманово – 35, Кичево – 27, Кавадарци – 14, Битола и Кочани – по 13, Штип – 11, Прилеп,Велес и Радовиш – по 10, Свети Николе – 8, Гевгелија – 4, Крива Паланка и Виница – по 3, Неготино, Ресен, Пробиштип ,Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Охрид, Делчево ,Крушево,Демир Хисар,Демир Капија и Кратово – по 1.
Направени се 5.865 тестови преку: ИЈЗ-292, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-59, ЦЈЗ Тетово–109, ЦЈЗ Куманово –65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 6, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–141, Жан Митрев (Филип Втори)-110, Авицена-386, Биотек-338, Систина-134, лабораторија Лаор-337, Синлаб-51, Ремедика-27, Плодност–65, Генеа -16, Никоб лаб-930, ВФВ Медикал-79, Ели Медика-145, Ројал Медика –64,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.366.
Досега во земјата се направени вкупно 1.175. 766 тестирање на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 178.879, бројката на оздравени пациенти е 157.868, на починати е 6.013, а бројот на активни случаи изнесува 14.998.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 77106, Активни 6025
Куманово 10386, Активни 946
Прилеп 8697, Активни 280
Тетово 10470, Активни 1913
Битола 6748, Активни 274
Велес 5813, Активни 250
Гостивар 7736, Активни 1107
Кавадарци 5515, Активни 225
Охрид 5590, Активни 510
Штип 5296, Активни 212
Струмица 5276, Активни 690
Струга 3629, Активни 582
Кочани 3019, Активни 125
Кичево 3668, Активни 612
Гевгелија 2304, Активни 81
Неготино 2253, Активни 55
Свети Николе 1716, Активни 136
Ресен 1417, Активни 124
Крива Паланка 1277, Активни 35
Радовиш 1361, Активни 123
Берово 1133, Активни 33
Делчево 1058, Активни 70
Дебар 1374, Активни 239
Виница 962, Активни 40
Пробиштип 847, Активни 52
Валандово 747, Активни 37
Богданци 532, Активни 37
Крушево 516, Активни 22
Демир Хисар 413, Активни 10
Демир Капија 401, Активни 1
Кратово 471 63
Македонски Брод 440, Активни 58
Пехчево 294, Активни 4
Македонска Каменица 277, Активни 24
Дојран 137, Активни 3
Сподели