Америка повлекува 12 авиони од воена база во Турција

0
472

САД повлекуваат 12 авиони од воената база во Турција само еден месец откако стигнаа во таа земја за да и помогнат на Анкара да го заштити воздушниот простор и да спроведат воздушни удари на позиции на Исламската држава во Сирија и Ирак.

Одлуката за повлекување на воените авиони ја донела Европската команда на американската војска, ден откако американскиот министер за одбрана Ештон Картер ја посети базата Инџирлик, во која се наоѓаат 6 ливци ф-16 и 6 ф-15.