Американецот Тревис е нов репрезентативец на Македонија во кошарка

0
790

Американецот Ромео Тревис, како натурализиран играч ќе ја засили македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за пласман на Европското првенство.

Тревис е играч кој има големо искуство, има 32 година висок е 201 сантиметар и најчесто игра на крилната позиција.

Американецот во Европа е од 2007 година откако не беше драфтуван од ниту еден тим. На Стариот континент има играно за многу клубови меѓу кои Кантабрија, Уелва, Улм, Хапоел Гилбоа, Задар, Кимки Јужњи, Краснаја Октобар.

Минатата сезона настапуваше во француското првенство во екипата на Стразбург, а во новата сезона ќе игра во Ле Ман.