Анастасија Богдановски со државен рекорд на 200м. слободно

0
990

Анастасија Богдановски во трката на 200 м. слободно исплива во време од 2:00.52 минути што претставува нов државен рекорд на Македонија, кој сепак не беше доволен за понатамошен пласман во полуфиналето .

Со заостанување од 5.51 секунди зад најдоброто остварување на Американката Кејт Ледецки нашата пливачка Анастасија Богдановски на крајот заврши на 33.место во конкуренција на 42 натпреварувачки колку се натпреваруваа во оваа дисциплина во која пливаа

Утре на олимписката сцена ќе настапи џудистката Катерина Николоска и тоа во категоријата до 63 килограми.