Анти-НАТО протест во Подгорица, 2.000 лица ѝ скандираа на Русија

0
515

Околу 2.000 лица синоќа во Црна Гора демонстрираа против членството на земјата во НАТО, притоа скандирајќи ѝна Русија. Протестот беше свикан од црногорските опозициски партии, кои барааат референдум за ова прашање.

Демонстрантите носеле транспаранти на кои пишувало „НАТО убијци!“ И пораката „Не сте добредојдени тука“. Поранешниот претседател Момир Булатовиќ смета дека НАТО со повикот до Црна Гора само сака повеќе војници во евентуален судир со Русија, и посочи дека на црногорскиот народ не му треба да се најде меѓу два огна.