Атина го обвини Скопје за нарушување на привремениот договор од 1995 година

0
686

Грција ја обвини Македонија дека го прекршила договорот од 1995 година, откако ракометарките на македонската репрезентација под 17 години на теренот се појавија со носење на обележјата „Македонија“ на нивните дресови на натпреварот закажан против нивните грчки колешки во Скопје, пишува грчкиот весник Екатимерини.

Грчката ракометна асоцијација ја повлече својата репрезентација од европскиот шампионат во знак на протест поради инцидентот во вторникот, по што женската ракометна репрезентација на Македонија до 17 години го доби натпреварот со 10:0, а Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја исклучи грчката ракометна репрезентација од турнирот и ја казни со 25.000 евра. Грчкиот тим има право да се жали на одлуката.

„Според привремениот договор од 1995 година, ПЈРМ може да се приклучи на меѓународни организации само под нејзиното привремено име. Уште еднаш сме сведоци дека ПЈРМ, по добивањето на членство во меѓународна организација, се обидува да го прекрши привремениот договор и да учествува под нејзиното уставно име”, се вели во изјавата на грчкото Министерство за надворешни работи.

„Министерството за надворешни работи ја изразува својата поддршка на членовите на националниот ракометен женски тим под 17 години, кои беа принудени да се повлечат од европскиот шампионат, поради повредата на ПЈРМ на привремениот договор”, се вели во соопштението.