Весна Шеровска

Без младоженци се одржа пробна свадба во Загреб

Во Загреб вчера се одржа пробна свадба, при што првите „гости на свадбата“ полека се собираа пред свечената сала. Почна вториот пилот проект на Националниот штаб за цивилна заштита и Независното здружение на угостители –  пробна свадба со цел да докаже дека настаните и собирите се повторно безбедни за оние кои ги примиле двете дози ПОВЕЌЕ…

Руските и кинеските вакцини нема да важат за „зелените пасоши“ во Австрија

Австриското министерство за здравство појасни дека лицата кои биле вакцинирани во странство со руска или кинеска вакцина против коронавирусот нема да бидат третирани како вакцинирани, односно нема да можат да користат угостителски услуги, хотели и фризери без негативен тест. Вакцините кои не се одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА), како што е руската „Спутник ПОВЕЌЕ…

Израел ја бомбардира куќата на водачот на Хамас

  Израел ноќеска го бомбардираше домот на лидерот на Хамас за Газа, Јахја Синвари, а групата одговори со ракетни напади врз Тел Авив. Најмалку тројца Палестинци загинаа во израелските воздушни напади врз енклавата, соопштија тамошните здравствени власти, а голем број жители се повредени. Во текот на ноќта, звукот на бомбардирање одекнуваше низ Газа, пренесува Ројтерс. ПОВЕЌЕ…

Леќата извор на железо

Леќа („кујнска леќа“ или „обична леќа“; ) — грмушесто едногодишно растение од семејството на бобови   (Fabaceae) кое нашироко се одгледува како зрнеста култура.  Достигнува 40 см во висина и има обично по две сплеснати семки сместени во  мешунка. Човекот ја користи леќата за исхрана уште од предгрнчарскиот период на новото камено време и со тоа е ПОВЕЌЕ…

Зошто е добар копарот да го користеме во исхраната?

Копар (Anethum graveolens) — едногодишно растение со краткотраен живот, кое се користи како зачин и како дел од некои лекови. Уште Старите Римјани сметале дека копaрот има мистериозна, чудесна моќ. Старите Грци ја гореле за да добијат ароматично масло од копaр. Гладијаторите често добивале вкусна храна со копaр за да бидат силни и издржливи. Во древниот  ПОВЕЌЕ…