Зоран Мишевски

Чеде Јаневски е нов тренер на Олимпијакос Никозија

Чедомир Јаневски набрзо треба да седне на кормилото на Олимпијакос Никозија, најавуваат медиумите на Кипар. Тоа значи дека 59-годишниот стратег ќе се врати во тамошниот шампионат бидејќи има работено во екипите на Енозис Неон Паралимни и на Етникос Ахна. Јаневски досега беше тренер на Вардар, египетскиот Исмаили, Ваасланд-Беверен, Мускрон, Гент, Монс и Клуб Бриж од ПОВЕЌЕ…

Брестовац не е повеќе селектор, македонската ракометна селекција бара нов предводник

Ракометната Федерација на Македонијa претпладнево објави дека македонската куќа на ракометот и селекторот Данило Брестовац взаемно се спогодија да ја прекинат соработката околу ангажманот на машките ракометни сениори. Данило Брестовац ја извршуваше оваа функција во период од јуни 2019 до јануари 2021 година. Брестовац ја предводеше нашата репрезентација на штотуку завршеното Светско првенство каде Македонија ПОВЕЌЕ…

Еурофарм Пелистер ја надигра Горица на тест натпревар во Хрватска

Во третиот натпревар од подготвителниот период во Хрватска, Еурофарм Пелистер го совлада лидерот во регуларниот тек на хрватскиот шампионат, Горица од Велика Горица со 24-27 (10-16). Битолчани водеа во текот на целиот натпревар, а посебно се истакна одличното крило Ѓукиќ со осум гола, сите во првото полувреме. Жељко Бабиќ целосно ротираше во споредба со тимот ПОВЕЌЕ…

Левандовски влезе во клубот 500, погоди и во дербито против Шалке 04

Роберт Левандовски стана четвртиот активен фудбалер со 500 постигнати голови покрај Златан Ибрахимовиќ, Кристијано Роналдо и Лео Меси, откако уште еднаш беше стрелец за Баерн при 0-4 победата на гости кај „фенерџијата“ Шалке. Левандовски сега има апсолутно неверојатни 23 гола во 18 кола во Бундеслигата, и стана првиот фудбалер во историјата на германската лига кој ПОВЕЌЕ…

ФОТО: Стоилов и Пешевски се фотографираа со „џинот“ од ДР Конго

Ракометната репрезентација на Македонија го заврши својот настап на Светското првенство во Египет, па нашите пикери Стојанче Стоилов и Жарко Пешевски ја искористија приликата да се фотографираат со најголемиот хит на првенството, „дебелкото“ од 137 килограми од ДР Конго, пивотменот Готје Мвумби. Мвумби ги вчудоневиди ракометните фанови со своите фантастични движења и покрај килажата која ПОВЕЌЕ…