Зоран Мишевски

МЗТ Скопје убедливо поразен од Студентски центар во Бања Лука

МЗТ Скопје доцна вечерва го одигра и третиот меч во „балон“ турнирот кој се одржа во Бања Лука, а за жал од истиот ќе се врати со два пор ази и една победа, онаа која ја оствари во вторникот против тимот на Хелиос. „Штрковите“ убедливо загубија во Бања Лука од Студентски ценатар со 92-75 (23-14, 17-19, ПОВЕЌЕ…

Брестовац: Многу грешевме, а имавме и повредени ракометари пред овој дуел

Селекторот Данило Брестовац вели дека една од причините за поразот од Белорусија се и проблемите поради повреди. Тој вели дека не размислувале за конечен пласман на првенството, но против Белорусија тргнале на победа. „Беше тежок натпревар, а ние направивме многу грешки во второто полувреме. Имаме доста повреди и тоа е една од причините поради кои ПОВЕЌЕ…

Македонија поразена и од Белорусија, иако демонстрираше силен отпор

Македонската ракометна репрезентација одигра долго време рамноправен натпревар против Белорусија, но не избегна нов пораз, па капутилираше со 30-26. За разлика од минатите порази, овој пат Македонија одлично го почна мечот, во голем дел од првото полувреме го имавме и водството, на одморот се замина со нерешени 14-14 Капитенот Лазаров со седум гола беше нашиот ПОВЕЌЕ…

Лидерот им се врати на победите, Пелистер го декласира Кожув

Побрзо од очекуваното, кошаркарите на Пелистер им се вратија на победите. За кратко време, сега и во Битола, беа подобри од екипата на Кожув со 102-81 Во натпревар кој многу работи беа решени со една одлично одиграна, втора, четвртина, битолчани го оставија својот противник без никаква шанса за успех. Победија во Гевгелија, победија и во ПОВЕЌЕ…

Червар најави оставка по Светското првенство во Египет

Селекторот на ракометната репрезентација на Хрватска, Лино Червар, по шокантниот пораз од Аргентина од 19-23, ја понуди својата оставка. Червар во целост ја презеде одговорноста за катастрофалното издание на неговите избраници. Хрватска по овој пораз има минимални шанси да се пласира во четврт-финалето. „Не игравме добро и поради тоа сум изненаден. Бев убеден дека денес ПОВЕЌЕ…