Зоран Мишевски

Македонија се разбуди во финишот и донесе полн плен од Финска

Македонската ракометна репрезентација ја запиша четвртата победа во квалификациите за Европското првенство во јануари, откако попладнево со 22-27 (14-12) ја совлада Финска на гостувањето во Рихимаки. Одличната завршница и серијата од пет гола во последните десет минути од средбата во која влеговме егал со противникот 19-19, ни донесе значајна победа. Кирил Лазаров и Филип Кузманоски ПОВЕЌЕ…

Поместен завршниот турнир на Купот, Еурофарм Пелистер – Бутел во вечерен термин

Скопски Металург и салата во Автокоманда ќе бидат домаќин на завршницата во Купот во Македонија, и во машка и во женска конкуренција. Натпреварите од ова натпреварување добија нов термин. Полуфиналните дуели во машка конкуренција ќе се играат на 13 мај, додека пак финалето е закажано за два дена подоцна. 13 мај Полуфинале: РК Металург – ПОВЕЌЕ…

Убедлив пораз на Пелистер во Ѓорче Петров

Македонија Ѓорче Пертов го совлада Пелистер со резултат од 3-0 (1-0), во натпревар од вонредното 30. коло на Првата фудбалска лига. Резултатот беше отворен по грешката на Талески и Робсон погоди уште во раната фаза. Боби Божиновски со прекрасен удар од дистанца го совлада Талески за 2-0, додека во самиот финиш Фернандо Аугусто од најстрога ПОВЕЌЕ…

Принц Ампонсах: Имаме добар квалитет, верувам во три бода во Скопје

Пелистер ги демантираше сите скептици кои по променливата есен очекуваа грчевита борба за опстанок за битолските зелени. Екипата на Капинковски ја очекуваат уште четири натпревари, а на првиот нареден, утре во Ѓорче Петров, се очекува Принц Ампонсах да започне од првата минута. „Фокусирани сме на натпреварот утре попладне. Верувам во три бода и со Божја ПОВЕЌЕ…

Николовски: Растеретени сме, можеме да ја изненадиме Македонија ЃП

Иако немаа доволно време за подготовка, фудбалерите на Пелистер со ентузијазам го чекаат гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров. Во тимот се враќа Христијан Николовски, но заради повреда ќе ги нема Спиркоски и Танушев. Токму Николовски, кој своевремено настапуваше за „лавовите“ со оптимизам го најави натпреварот утре попладне. „Со трите бода освоени против Ренова успеавме да ПОВЕЌЕ…