Авион се урна на Њујоршкото авиошоу, загина пилотот

0
986

Мал авион го загуби опашот и се урна за време на пробите за Њујоршкото авиошоу во петокот, при што загина пилотот.

Воздухопловот се чини дека е „Џајлс Г-202“ од 1998 година.

Фотографот и авиоентузијаст Бенјамин Гранучи, кој бил на местото на несреќата, го идентификувал пилотот што се урнал како Ендрју Рајт. Одделот за итни служби на округот Оринџ потврди дека пилотот загинал.