Австрија проценува дека влегле 20.000 бегалци, стотина ја пробија границата

0
686

Бројот бегалци кои викендов најверојатно влегле во Австрија ќе изнесува дваесет илјади, изјави портпаролот на тамошното министерство за внатрешни работи, а истовремено стотина успеале да се пробијат на премин кој е блокиран.

Местото Никелсдорф крај границата со Унгарија, според прелиминарните процени, до понеделникот ќе прими три четвртини од сите бегалци коишто влегле во Австрија, изјави за агенцијата DPA Александер Марковиц, портпарол на австриското министерство за надворешни работи.

„Тоа претставуваше огромен логистичко предизвик“, вели Марковиц додавајќи дека новиот мигрантски бран дошол ненадејно,поради недостигот од комуникација со унгарските власти.

Откако бројот на бегалците се намали последните денови, полицијата, армијата и Црвениот крст морале извонредно брзо да дејствуваа. „За сите мигранти ќе се погрижиме“, додава Марковиц.

Истовремено, група од стотина мигранти на коишто им би блокиран влезот во Австрија, успеале да ја минат нејзината јужна граница со Словенија, претрчувајќи покрај австриските полицајци во Шпиелсфелд, изјавил полициски службеник.

„Не можевме да ги задржиме, бидејќи налета во толпа“, изјавил признавајќи дека немало доволно полицајци за да може да ги сопрат бегалците на коишто им бил оневозможен влезот во Австрија бидејќи немале пасоши, а ниту побарале азил во Словенија.

Истиот извор на агенцијата рекол дека има информации дека уште 700 бегалци тргнале кон границата, коишто исто така најверојатно ќе настојуваат насила да влезат во Австрија./крај/мф/сн