Автобус падна во река, загинаа 23 лица

0
296

Најмалку 23 луѓе загинаа, а 32 се повредени кога автобус падна во река во Андите, во југоисточниот дел на Перу, соопшти полицијата.

– Автобусот речиси целосно потона во реката, што ја отежна работата на спасувачите, изјави портпаролот на полицијата Линио Санчез.

Сообраќајната несреќа се случи во регионот Куско, која е позната туристичка дестинација.