Бајден ќе ја посети Турција

0
337

Турција соопшти дека американскиот потпретседател Џо Бајден ќе ја посети земјата на 24 август. Посетата денеска ја најави турскиот премиер Бинали Јилдирим. Тој исто така рече дека ставот на Вашингтон во однос на барањето за екстрадиција на свештеникот Фетула Ѓулен, кој е осомничен дека стои за неуспешниот воен удар во Турција, е подобрен, но не соопшти детали.

Анкара го прогласи движењето на Ѓулен за терористичка организација и бара екстрадиција од САД за може да му суди. Вашингтон, пак, бара докази за негова вмешаност пред да го екстрадира. Ѓулен негира каква било вмешаност во обидот за воен удар од 15 јули.