Барса – Атлетико во четвртфиналето на ЛШ

0
802

Пресметката на двте водечки екипи во првенството на Шпанија, Барселона и Атлетико Мадрид) е четвртфинално дерби во Лигата на шампионите. Куртоазните изјави кои доаѓаат од двете страни јасно укажуваат дека Барселона и Атлетико не зе задоволни како поминале на извлекувањето на чевртфиналните двојки.

Реал е фаворит против Волфсбург, кој првпат во историјата се наоѓа меѓу најдобрите осум тимови во Лигата на шампионите, но легендата на Реал, Емилио Бутрагењо, повикува на претпазливост. Уште играат ПСЖ – Манчестер Сити и Баерн – Бенфика.