Белата куќа повторно се закани дека ќе го напушти НАТО

0
246
US President Donald Trump takes a question during a joint press conference with NATO Secretary General Jens Stoltenberg in the East Room at the White House in Washington, DC, on April 12, 2017. NATO is the "bulwark of international peace and security" but its European members "must pay what they owe," US President Donald Trump said on Wednesday alongside the political head of the military alliance. / AFP PHOTO / Nicholas Kamm

Американскиот претседател Доналд Трамп е „задоволен“ од ветувањата на сојузниците во НАТО да трошат повеќе средства за одбраната, но тој би можело да разгледа и повлекување од Алијансата ако тие не ги исполнат своите ветувања, изјави висок претставник на Белата куќа. „Тој би сакал да остане во НАТО, но и би можело да се повлече доколку НАТО на напредува повеќе и побрзо“, изјави претставникот на брифинг со странски новинари во Вашингтон. Во минатиот месец Трамп изјави дека Алијнсата веќе не била застарена откако за време на претседателската кампања ја критикуваше дека не прави доволно во борбата против тероризмот во светот. Трамп ќе се сретне со лидерите на земјите членки на НАТО на самитот на 25 мај во Брисел.

www.slobodnaevropa.mk