Бензините поевтини за половина денар

0
451

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комсија за енергетика (РКЕ).

Со овдлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,93, односно за 0,56 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 61,5, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, 63 денари за литар. Цените на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се менуваат, односно остануваат 48 и 36,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,387 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и сега ќе чини 22,408 денари за килограм.