Бензините поскапуваат за половина денар

0
559

Цените на бензините и на Екстра лесното масло домаќинство од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергатика (РКЕ).

Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,78, односно за 0,14 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62,50 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 64, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 38,50 денари за литар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) останува непроменета, односно  49,50 денари за литар.