Болт „танцуваше„ до злато и на 200 метри во Пекинг

0
344

Најбрзиот човек на планетата, спринтерот од Јамајка, Јусеин Болт ги обедини златните медали на 100 и на 200 метри на Мундијалот во пекинг откако попладнево победи и на 200 метри и повторно, пред најголемиот конкурент Џастин Гетлин.

200 метри (мажи):

1.Јусеин Болт (Јамајка) 19.55
2.Џастин Гетлин (САД) 19.74
3.Анасо Џободвана (Јужна Африка) 19.87