Бомашки напад на свадба во Турција: Најмалку 30 загинати, 94 повредени

0
745

Во експлозијата што се случи во сабота навечер на свадба на отворено во јужниот турски град Газиантеп, според последните податоци загинаа најмалку 30 лица, а беа повредени повеќе од 94, соопштија властите.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган ја обвини т.н. Исламска држава (ИД) дека најверојатно го извршила нападот користејќи бомбаш-самоубиец кој се разнел на забавата.