Бомба пред хотел, настрадале напаѓачите и полицајци

0
504

Пред хотелот „Нортгејт“ во Кабул, популарен меѓу странците, синоќа експлодира камион-бомба, а одговорноста за нападот ја презедоа талибанците.

Светските агенции наведуваат дека бројот на жртвите е релативно мал, имајќи предвид дека силната експлозија се чула надалеку низ престолнината на Авганистан. Тие пренесуваат и изјава на шефот на кабулската полиција, Абдул Рахман Рахими, кој рекол дека загинал еден напаѓач, кој ја детонирал бомбата, а двајца напаѓачи се убиени при судир со полицијата. При престрелката, убиен е и еден полицаец, а повредени се четворица.