Бомбашка самоубиец уби 27 луѓе во Нигерија

0
431

Бомбашка самоубиец се разнесе на пазар во североисточна Нигерија убивајќи најмалку 27 луѓе, објавија локалните власти кои наведуваат дека нападот ги има сите обележја на екстремната исламистичка групација Боко Харам.

Уште двајца бомбаши самоубијци ги детонирале експлозивните направи на влез во блискиот бегалски камп, при што се ранети десетици луѓе, соопшти нигериската служба за вонредни ситуации.

Вкупно 83 луѓе се ранети во трите експлозии крај градот Маидугури, центарот на долгогодишните судири меѓу Боко Харам и владините сили.

http://netpress.com.mk