Брнабиќ го покани Заев да ја посети Србија и да одржат заедничка владина седница

0
631
TRST MAKEDONIJA BRNABIC

Македонскиот премиер Зоран Заев во ноември ќе го посети Белград, соопшти денеска во Драч српската премиерка Ана Брнабиќ.

– Денеска разговарав со Заев за настаните од изминатите денови. Имавме доста добро разбирање за следните наши чекори. Го повикав и се договоривме да ја посети Србија во ноември – изјави Брнабиќ по средбата одржана на маргините на неформалниот состанок на премиерите од Западен Балкан.

Таа истакна дека се договориле при посетата на Белград да разговараат и за одржување заедничка седница на двете влади.

На средбата, како што рече Брнабиќ се разговарало и за приемот на Косово во УНЕСКО при што, премиерот Заев истакнал дека Македонија останува воздржана по ова прашање.

http://meta.mk