Бројот на жртвите од нападите во Могадишу се зголеми на 25

0
339

Најмалку 25 луѓе загинале а уште 30 се повредени во саботата кога експлодирале два автомобила бомби, а вооружени напаѓачи упаднаа во хотел во сомалиската престолнина Могадишу, покажуваат обновените податоци на локалната полиција.

По експлозиите, напаѓачите го опколиле хотелот во кој отседнуваат владини функционери. Спасени се повеќе од 30 луѓе, меѓу кои и министер и истакнат верски лидер, изјавил полицискиот портпарол Мохамед Дахир.

Во текот на повеќе од десетчасовната опсада, којашто е завршена во меѓувреме, еден од милитантите се разнел при што настрадал засега неутврден број припадници на безбедносните сили, додал Дахир.

Меѓу жртвите од првичната експлозија во којашто според потврдените податоци загинале 25 луѓе, се и висок владин функционер и полициски началник, чиишто идентитети засега не се соопштени.

Исламистичката бунтовничка група ал-Шабаба преку својата радио станица објави дека ја презема одговорноста за овој напад.