Бугарската влада преживеа гласање за доверба

0
402

Бугарската влада, предводена од премиерот Бојко Борисов лесно го преживеа првото гласање за доверба во бугарскиот Парламент во петокот, на кое повика опозицијата поради начинот на кој владата го решавање прашањето на здравствената заштита, пренесуваа бугарските медиуми.

Коалициската влада на Борисов, која е на власт од ноември 2014-та година, нема уверливо но ужива поддршка две помали партии, па така и беше изгласана доверба со 130 гласа за, наспороти 80 против и пет воздржани.

Опозициската Социјалистичка партија и партијата на етничките Турци, ДПС ја обвинија владата дека е неуспешна во спроведувањето на значајните реформи со кои би требало да се опорави осиромашениот здравствен систем и дека чекорите кои ги прави владата водат кон затворање на болниците./крај/мф/бс