Бугарските социјалисти го признаа поразот на изборите

0
281
(COMBO) This combination picture shows the leader of the Bulgarian Socialist party Kornelia Ninova (L) and the leader of the Bulgarian conservative GERB party and former Prime Minister Boyko Borisov (R) cast their ballots at polling stations during the country's parliamentary election in Sofia on March 26, 2017. Bulgaria's election is expected to be a tight race between the Socialists, seen as closer to Russia, and the centre-right. The nationalist United Patriots are tipped to come third. / AFP PHOTO / Dimitar DILKOFF AND Nikolay DOYCHINOV

Претседателката на Бугарската социјалистичка партија Корнелија Нинова го призна поразот на предвремените парламентарни избори откако првичните резултати покажаа дека нејзината партија е на второ место, зад пратијата на поранешниот премиер Бојко Борисов. Граѓани за европски развој на Бугарија. ГЕРБ освои над 33 насто, додека социјалистите 27 ипол насто од гласовите. Социјалистите кои во изборната кампања се залагаа за поблиски односи со Русија, ја отфлија можноста за формирање коалициска влада со партијата на десниот центар на Борисов. „Ако ГЕРБ не успее да формира влада, ќе се обидеме ние“, рече Нинова.