Бугарско дипломатско возило тешко повреди пешак во Битола

0
2446

Синоќа во 18,00 часот во полициската станица во Битола, пријавена е случена сообраќајна незгода на ул.„Партизанска“ наспроти маркет Бадо во Битола.

1

Во сообраќајната незгода учесници се возач, вработен во конзулатот на Бугарската Амбасада со дипломатски пасош, со привремен престој во Битола кој управувал ПМВ марка „Фолксфаген Пасат“ сопственост на Бугарска Амбасада и пешакот А.И (86).

5

Во незгодата се здобил со тешки телесни повреди (фрактура на две коски на лева подколеница и фрактира на две ребра на десна страна) констатирани од доктор од одделение за Неврохирургија и е задржан на Неурохирушкото одделение при КБ-Битола, надвор од животна опасност.