Бунтовниците од Јемен истрелале ракета кон Мека

0
378

Саудиска Арабија денеска соопшти дека бунтовниците во Јемен истрелале балистичка ракета кон светиот муслимански град Мека.

Саудиската војска навела дека пресретнала и уништила ракета на 65 километри од Мека, каде се наоѓа Каба, градба кон која сите муслимани се вртат кога се молат пет пати дневно.

Како што е наведено, ракетата не причинила штета.

Арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија од март 2015 година се бори против јеменските шиитски бунтовници познати како Хути.