КОВИД 19

Само во еден ден во Прилеп беа регистрирани 98 позитивни случаи

98 позитивни случаи на Ковид 19 е најголемата дневна бројка регистрирана во Прилеп од почетокот на пандемијата до денеска, вели директорката на Центарот за јавно здравје во Прилеп, м-р Драгица Николоска дипломиран биолог.   Прилеп од почетокот на пандемијата беше во првте три места на градови по бројот на заболени, по Скопје и Куманово. Пролетта ПОВЕЌЕ…

15 починати, 356 нови случаи и 587 оздравени пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-171, Куманово-12, Тетово-19, Прилеп-15, Гостивар-6, Штип-7, Битола-4, Велес-10, Охрид-20, Струмица-8, Кавадарци-19, Струга-10,  Кочани-2, Кичево-10, Свети Николе-1, Гевгелија-3, Неготино-3, Ресен-3, Крива Паланка-3, Радовиш-3, Берово-4, Делчево-3, Пробиштип-7, Виница-3, Демир Хисар-1, Кратово-1, Крушево-4, Македонска Каменица-1, Демир ПОВЕЌЕ…

31 пациент се лекува во Битола

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 330 пациенти позитивни и суспектен на коронвирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 31 пациент позитивен и суспектен на КОВИД-19. Во болницата во Штип се ПОВЕЌЕ…

Повеќе оздравени, помалку нови случаи

Зголемување на бројот на тестирања од 8,4% во однос на минатата недела и намалување од 3% во однос на минатата недела на позитивни случаи. Случаи се регистрирани во 34 градови во државата. Највисока неделна инциденца е регистрирана во Ресен. Процентот на позитивни од тестирани во периодот од 11 до 17 јануари се движи од 11 ПОВЕЌЕ…

sostojba kovid

13 починати лица, 72 нови случаи и 1023 оздравени пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Тетово-4, Гостивар-4, Штип-4, Кавадарци-3, Струга-4,  Кичево-1, Свети Николе-1, Неготино-1, Дебар-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1023 оздравени пациенти од: Скопје-511, Куманово-51, Тетово-32, Прилеп-46, Гостивар-29, Штип-17, Битола-34, Велес-38, Струмица-26, Кавадарци-50, Кочани-22, ПОВЕЌЕ…