КОВИД 19

Во Словенија потврдена и нигериската мутација на коронавирусот

По идентификацијата на британската и јужноафриканската мутација на коронавирусот,  во Словенија е потврдена и нигериската мутација, јави синоќа приватната телевизија ПОП ТВ. Досега се откриени седум случаи на најновата мутација, а ги откри лабораторијата на Универзитетскиот медицински центар Љубљана, пренесуваат словенечките медиуми. Досега достапните податоци покажуваат дека нигериската мутација веројатно нема да предизвика потешка форма на Ковид-19. Јужноафриканската мутација во Словенија ПОВЕЌЕ…

7 починати пациенти, од нив 1 од Битола

Министерството за здравство соопшти дека пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (77г,74г) и Кичево (71г, 51г) , и по 1 пациент од Битола (72г), Неготино (67г) и Кавадарци (64г). Шест пациенти се починати во болнички услови, еден пациент во домашни услови. Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во ПОВЕЌЕ…

726 нови случаи, од нив 25 во Битола, 53 во Прилеп

Во последните 24 часа се направени 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 367, Прилеп – 53, Куманово – 34, Неготино – 29, Кавадарци – 26, Битола – 25, Охрид – 23, Крива Паланка – 21, Велес – 18, Тетово – 17, Гевгелија – 14, Гостивар – 12, Кочани ПОВЕЌЕ…

Во Прилеп 8 случаи на реинфекција со вирусот Ковид-19

Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека изминатата седмица, во периодот од 22 до 28 февруари 2021 година, во општина Прилеп имало 315 нови случаи на Ковид-19.  Од последици на коронавирусот починале 10 лица. Во моментот бројот на актуелвни случаи во Прилеп е 658. 75 лицa се наоѓаат на болничко, 499 на домашно лекување, а ПОВЕЌЕ…

Трајковски: Бев задоволен што се вакцинирав со Астра Зенека

Професорот од техничкиот факултет на битолскиот универзитет „Св. Климент Охридски“, Дејан Трајковски, во Врање, Србија се вакцинираше против вирусот. Ја примил вакцината на Астра Зенека. „ Како имател на двојно државјанство ја имав таа можност, електронски се пријавив на тамошниот систем и после еден месец бев повикан. Се чекаше малку подолго затоа што системот прво ПОВЕЌЕ…