Избори 2021

Србиновски: ДПМНЕ ги измисли и ги практикуваше изборните нерегуларности

ДПМНЕ ги измисли и ги практикуваше изборните нерегуларности за кои и ден денес се водат судски постапки, рече на прес конференција портпаролот на битолската СДСМ, Дејан Србиновски. „Овој нив изум го практикуваат и денес. Кандидати за советници на ДПМНЕ во неделата, на денот на гласањето беа забележани на неколку локации низ градот во близина на гласачките ПОВЕЌЕ…

Милевски: Не потпаѓате под притисоците, уцените и заканите

Не постои притисок кој може да ги натера битолчани да не го дадат својот глас за оној што победува, рече на прес конференција носителот на советничката листа на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата, Пеце Милевски. „Промените почнаа, ВМРО ДПМНЕ освои 22 градоначалници уште во првиот круг наспроти само 9 на СДСМ. ВМРО ДПМНЕ е победник и ПОВЕЌЕ…

Коњановски: Тумбе кафе ќе биде рекреативен центар

Од првиот ден во изборната кампања гарантираме дека заедно, со ваше учество ќе ја направиме Битола поубаво место за живеење!, рече Тони Коњановски, кандидат за градоначалник од ВМРО ДПМНЕ и коалаицијата. „Од првиот ден гарантираме дека Битола ќе биде општина за СИТЕ, за секој граѓанин на Битола! Денес сме овде, на едно од омилените места ПОВЕЌЕ…

Кондовски: Продолжуваме во позитивна атмосфера, со секојдневни контакти со граѓаните

Во следниве единаесет дена секако ќе продолжме со позитивната кампања, ќе ги потсетиме нашите сограѓани за проектите кои ги промовиравме, но со еден друг пристап, преку јавни настапи, преку интернет медиумите, преку традиционалните медиуми, рече денеска Христо Кондовски, кандидат за градаоначалник од СДСМ и коалаицијата. „Ќе кажеме дел нови проекти кои не стигнавме да ги ПОВЕЌЕ…

Од овој регион изборите завршија во Новаци, Могила, Крушево, Прилеп и Кривогаштани

Државната изборна комисија соопшти дека во првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини од кои во 22 општини градоначалниците се од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, девет се од коалицијата предводена од СДСМ, а тројца градоначалници се од ДУИ. Во првиот круг градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ се избрани во Аеродром, Босилово, Бутел, Велес, ПОВЕЌЕ…